PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. HENRYKA SIENKIEWICZA
w WÓLCE

                                 

 
19.05.2011                  
Z wizytą
w Woli Okrzejskiej

    Dnia 19 maja 2011 roku w naszej szkole odbyły się XIV Potyczki Sienkiewiczowskie. Tym razem temu radosnemu wydarzeniu przyświecało hasło „Z wizytą w Woli Okrzejskiej”. Warto przypomnieć, że właśnie w tej miejscowości urodził się wybitny Polak, patron naszej szkoły – Henryk Sienkiewicz.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz Gminy Strzałkowo na czele z wójtem D. Grzywińskim, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji i firm działających na terenie gminy, radni, emerytowani nauczyciele, rodzice, społeczność uczniowska oraz absolwenci.

Hasłem przewodnim tegorocznych Potyczek Sienkiewiczowskich był dwór polski. Również na terenie naszej gminy znajdują się przepiękne dwory bogate w historię. To właśnie w  nich zbierano pamiątki rodzinne, pielęgnowano zwyczaje szlacheckie a także przekazywano polską tradycję. Rezydowało w nich wiele zacnych rodzin, m.in.: Chrzanowscy czy Hulewiczowie.

Święto patrona szkoły wiąże się również z wręczeniem stypendium naukowego przez wójta . W tym roku uhonorowano nim Adriana Bagrowskiego ucznia klasy VI. Adrian został również laureatem tytułu „Najlepszy z Najlepszych” nadanym przez Radę Pedagogiczną za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

W tym dniu zostały także wręczone nagrody laureatom konkursów o patronie. W konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu najlepsi okazali się w klasach I-III: Weronika Gaca, Eryk Gawron, Paulina Nowacka, Martyna Szablewska, Wojciech Koralewski, Dawid Adamski i Gracjan Tomczak. W klasach IV-VI: Patrycja Zbieranek, Agnieszka Wolek, Weronika Nowacka, Monika Łyskawa, Kamila Cicha, Krzysztof Gizelski, Karolina Kociok, Julia Andryszak, Jakub Szykowny, Adrian Bagrowski i Krzysztof Harendarz.

Najpiękniejsze prace plastyczne na temat patrona i jego twórczości wykonali: Kamila Cicha, Weronika Nowacka, Katarzyna Krzewińska, Klaudia Maciejewska, Julia Andryszak i Igor Walkowiak.

Następnie goście obejrzeli inscenizację, która przeniosła wszystkich zgromadzonych w czasy Henryka Sienkiewicza do jego rodzinnego domu w Woli Okrzejskiej. Obecnie mieści się w nim muzeum. W rolę kustosza wcielił się Krzysztof Gizelski, który oprowadza dzieci przybyłe do dworku –Paulinę Nowacką i Gracjana Tomczaka. Przybliżając im postać wybitnego Polaka. W tle słychać  Poloneza As-dur  Fryderyka Chopina a także pieśni wykonywane przez chór szkolny. Występ zwieńczyły słowa Julii Andryszak i Adriana Bagrowskiego, uczniów klasy VI  skierowane do Henryka Sienkiewicza: „…Pochylić czoła teraz po prostu trzeba z dumą i szacunkiem z twej skarbnicy czerpać.”

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Dwory i Pałace w Gminie Strzałkowo”. Można było zobaczyć na niej liczne zdjęcia. Zapoznać się z krótkim rysem historycznym każdej budowli a także porównać pierwotne zabudowania z obecnym stanem. Dodatkowo salę zdobiły stroje szlacheckie wzorowane na XIX-wieczne wypożyczone z Teatru Wielkiego w Poznaniu a także stylowe meble z Muzeum Regionalnego w Słupcy. W czasie wystawy można było interaktywnie przenieść się do Woli Okrzejskiej.

Ponadto można było przyjrzeć się wystawie „Życie, twórczość i ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu”  oraz pracom plastycznym laureatów konkursów „Ilustracja do książek patrona szkoły” i „Projekt okładki do wybranej książki Henryka Sienkiewicza”.

Nad całością XIV Potyczek Sienkiewiczowskich czuwała Ewa Miętkiewska.

Ewa Miętkiewska*

*Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie                                     XIV Potyczek Sienkiewiczowskich.